Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 1036 kez okundu. | Sendikamizdan Haberleri
Haberin Tarihi :   19 Temmuz 2017 - 18:16

MEMURLARA TEMMUZ AYI ARTIŞI % 6,92 DEĞİL, % 6,55.

Büyüt
Küçült
MEMURLARA TEMMUZ AYI ARTIŞI % 6,92 DEĞİL, %

MALİYENİN ALİ CENGİZ OYUNU

TEMMUZ AYI ARTIŞI % 6,92 DEĞİL, ORTALAMA % 6,55.

EN DÜŞÜK MEMUR AYLIĞI 2.399,00 TL.

15 Temmuz öncesi gazetelerde ve internet sayfalarında memur aylıklarındaki  artışları ve  Temmuz 2017 aylıklarını  gösteren Tablolar yayınlandı.

Maliye Bakanlığını 4 Temmuz tarihli “Kamu görevlilerinin ve emeklilerinin zam oranları belli oldu.” başlıklı duyurusunda yer alan artış oranı ile yeni aylık  tablosu başta memurlar olmak üzere kamuoyunu yanıltmaya, toplu sözleşme öncesi kamuoyunun “Memurlar daha ne istiyorlar?”  tepkisine zemin hazırlama gayretine girildi.

Üzülerek belirtmek gerekir ki, Maliye Bakanlığına güvenen memurlar ve aralarında bizim de olduğumuz memur sendikaları da bu algı operasyonunun kurbanı.

Maliye Bakanlığı diyor ki; Temmuz döneminde toplu sözleşme gereği 2017’nin ikinci altı aylık beklenen enflasyonuna göre % 4 artış öngörülmüş. Birinci 6 ayın enflasyon farkı % 2.89. İkisinin kümülatif toplamı  % 6,92 ediyor.

Ancak; Konfederasyonumuz olan BASK’ın hesaplamalarına göre  Maliye Bakanlığı’nın tablosundaki % 6, 92’lık artış oranı doğru değil.

Artış oranları; hizmetli için % 6,38, uzman doktor için % 6,66.  Yani Temmuz artışı % 6,40 ila % 6, 66 arasında.

Nedeni ise; asgari ücretin sabit kalmasından dolayı asgari geçim indiriminde artışın % 0 (sıfır) olması ve tüm aylıklara 13-14 lira eksiklik olarak yansıması.

Yani Maliye’nin aylıklardan aslında % 0,26 ila % 0, 52 arasında bir tırtıklaması var.

Bu kadarla kalsa iyi.

Maliye Bakanlığının yayımladığı ve gazetelerin alıntı yaptığı  Tablolara göre  tüm memurlar evli, hiçbirinin eşi çalışmıyor ve her memurun biri 6 yaşından küçük iki çocuğu var.

Maliye Bakanlığı neden böyle yapıyor?

Eşi çalışmayan memurun iki çocuğu varsa; eşi çalışmadığı için 219,17 TL, biri 6 yaşından küçük iki çocuğu için  77,04 TL,  toplamda ise 296,21 TL ilave ücret alıyor.

Çalışmayan eş ve iki çocuk için de toplamda 66,66 TL AGİ (Asgari Geçim İndirimi) ekleyelim. Toplamı 362,87 TL ediyor.

Yani evli eşi çalışmayan iki çocuklu memurun aylığı eşi çalışan ve çocuğu olmayan veya çocukları büyümüş bir memura göre 362,87 TL fazla alıyor.

Maliyeyi; memur bekarmış, eşini kaybetmiş veya boşanmış veyahut eşlerin ikisi de çalışıyor, çocuğu olmamış veya tek çocuklu veyahut çocukları büyüyüp ebeveynlerin üzerinden düşmüş olması ilgilendirmiyor.

Netice itibariyle Temmuz ayı ortalama artış % 6,55.

En düşük memur aylığı ise 2.399,00 TL.

Bundan sonra tabloları bekarlara göre yayınlayacağız.

Eşi çalışmayan bekar memur; Tablodaki bekar maaşına 219,17 TL + 26,66 TL AGİ = 285,83 TL eklesin.

Biri 6 yaşından küçük iki çocuğu var ise 1. Çocuk 51,36 TL+ 20 TL AGİ=71,36 TL, ikinci çocuk için 25,68 TL + 20,00 TL AGİ=45,68 TL eklesin.

Olmayanlar da eklemesin.

Ama Maliye’nin Ali Cengiz oyununa gelmeyelim.

Çünkü Maliye farazi ilaveleri gösterirken kayıpları göstermiyor.

Örneğin BES kesintilerini Tablo rakamlarından düşmüyor.

Örneğin vergi dilimi kayıplarını düşmüyor.

3 Temmuz 2017 günü sayın Başbakanın Türk-İş ile Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Anlaşma Protokolünün imza töreninde ifade ettiği “En düşük işçi aylığı, en düşük memur aylığının altında kalmayacak!” sözünü hatırlayıp merak ediyoruz:

En düşük işçi aylığını çıplak olarak mı, giydirilmiş olarak mı dikkate almışlar.

 

Veyahut en düşük memur aylığını bekar olarak mı almışlar, evli eşi çalışmayan içki çocuklu mu almışlar.

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/BASK http://www.becsen.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK
...
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2008 - 2020