Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 328 kez okundu. | Sendikamizdan Haberleri
Haberin Tarihi :   27 Nisan 2022 - 02:26

“BASK’TAN CUMHURBAŞKANINA 21. MEKTUP: KAMUDA AYRIMCILIK SON BULSUN, MEMURLARIN İKRAMİYE HAKKINI TANIYIN”

Büyüt
Küçült
“BASK’TAN CUMHURBAŞKANINA 21. MEKTUP: KAMUDA AYRIMCILIK SON BULSUN, MEMURLARIN İKRAMİYE HAKKINI

BASK ve Bağımsız Yapı İmar-Sen Genel Başkanı Bayram ZENGİN, Cumhurbaşkanı’na 14 Nisan Perşembe günü 21. (yirmibirinci) kez başvurduklarını ve kamuda ayrımcılığa son verilerek kamu işçilerinde olduğu gibi memurlara da ilave tediye (ikramiye) verilmesini istediklerini açıkladı.

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN açıklamasında şöyle dedi:

“19 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 5124 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 6772 sayılı Kanunun 1. maddesi uyarınca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan işçilere (Taşeron işçiliğinden kadroya geçenler dâhil)  ilave tediyenin birinci yarısı 28 Ocak 2022 tarihinde ödenmiş olup ikinci yarısı ise Ramazan Bayramı arifesinde 28 Nisan 2022 tarihinde ödenecektir.

Yine malumlarınız olduğu üzere her yıl 6772 sayılı Kanun kapsamında kamuda çalışan işçilere yılda 4 kez (Ocak ve Aralık ayları ile Ramazan ve Kurban Bayramı arifelerinde) yarım aylıkları (13 günlük ücret tutarı) kadar ilave tediye adı altında ikramiye ödenmektedir.

6772 sayılı Kanunun kabul tarihinin 4 Temmuz 1956 olduğu dikkate alınacak olursa kamu işçilerine 66 yıldan beri ilave tediye ödenmektedir.

KAMU İŞÇİLERİNE 66 YILDIR ÖDENİRKEN MEMURLARA 1 KURUŞLUK İKRAMİYE BİLE YOK

Kamuda çalışan işçilere 1956 tarihinden beri 6772 sayılı Yasa uyarınca Cumhurbaşkanlığı Kararları ile her yıl yarım aylıkları tutarında 4 adet ilave tediye (ikramiye) ödenmektedir.  İlave tediye (ikramiye) ödemesi sendikalı olup olmamakla veya toplu sözleşme ile ilgili olmayıp, doğrudan doğruya kamu kurum ve kuruluşlarında işçi olarak istihdam edilmekle ilgili bir düzenlemedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında işçilerle birlikte çalışan, çoğu kez aynı odayı paylaşan memurlara ise yasal hakları olmasına rağmen 1 kuruşluk bir ikramiye bile ödenmemektedir.

AYRIMCILIĞA VE HAKSIZLIĞA İSYAN EDİYORUZ

Memurlar olarak bu haksızlığa ve ayrımcılığa isyan ediyoruz. Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. Memurlara üvey evlat muamelesi yapılması utanç vericidir, memurlara zulümdür.

CUMHURBAŞKANINA 21. KEZ BAŞVURDUK

Siyasi partilerle, TBMM grup başkanvekilleri ile defalarca görüştük, taleplerimizi defalarca ilettik.

BASK olarak, Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde (Başbakanlık dönemindeki başvurularımız hariç) ilave tediye konusunda son yazımızla 21. kez başvuru yaptık. Bugüne kadar cevap alamadık.

Öte yandan 4688 sayılı yasanın 28 inci maddesinde “toplu sözleşmenin kapsamı” başlığı altında toplu sözleşmelerde görüşülecek konular arasında “ikramiye” hakkı bulunmasına rağmen, memurların 20 yıllık toplu pazarlık sürecinde, ikramiye hakkı ne görüşme masasına getirilebilmiş ne de toplu sözleşme metinlerine girebilmiştir.

Sözde yetkili sendikaların 20 yıllık bu aymazlığının iktidarlar tarafından istismar edilmesi ve ikramiye hakkının gasp edilmesi vicdanları rahatsız etmektedir.

BASK olarak;

-          4688 sayılı yasada yer alan “ikramiye” hakkımızı istiyoruz.

-          Memurların da kamu işçileri gibi 6772 sayılı Yasa kapsamına alınmasını, Yasanın işçi memur ayrımı yapılmaksızın kamuda çalışan herkese uygulanmasını istiyoruz.

 

SATIN ALMA GÜCÜ DÜŞÜYOR, MEMURLAR HIZLA YOKSULLAŞIYOR

2021 yılının Ekim-Aralık ayları ile 2022 yılının Ocak ayında yaşanan ve halen devam eden ekonomik kriz ve kontrol edilemeyen fiyat hareketleri, aylığından başka geliri olmayan ve ikinci iş yapması yasak olan memurların alım gücünü hızla düşürmekte, memurları hızla yoksullaştırmaktadır.

Bu arada; 2022 yılı için konutlarda kullanılan doğalgaz ve elektriğe; Araç Muayene Ücretlerine, Motorlu Taşıt Vergisine, Emlak Vergisine; vergi, harç ve cezalara, lojman kiralarına yapılan RESMİ ARTIŞLAR başta olmak üzere, artış yapılmayan hiçbir hizmet ve ürün kalmamıştır.

Akaryakıt ürünlerindeki artışların ise takip edilmesi mümkün olamamaktadır.

Temel gıda ürünlerine, ulaşıma, giyime, ev kiralarına, sağlık harcamalarına yapılan artışlar ise dudak uçuklatmaktadır.

Merkez Bankası piyasa katılımcıları anketine göre 2022 sonu beklenen enflasyon % 46,44’e yükseltilmiştir.

22 Nisan 2022 tarihli “Türkiye Ekonomisinde Haftalık Gelişmeler ve Genel Görünüm” raporunda ortalama kamu işçisi ücreti 9.295,70 TL iken ortalama memur maaşı 6.623,60 TL olarak hesaplanmıştır. Kamu işçilerinin ücretleri ile memur maaşları arasındaki makas giderek açılmaktadır.

2022 yılı Ocak ayında memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılan artış ise toplu sözleşmeden kaynaklanan % 5 ve 7351 sayılı Kanunla verilen kırkta bir zekât miktarı % 2.5’lik artış ile %7.5’tur.

Yılın ilk üç ayında, memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılan  % 7.5 oranındaki artış eridiği gibi memur ve emeklileri % 15.31 alacaklı hale gelmiştir.

Memur ve emeklilerinin insan onuruna yaraşır bir hayat sürebilecekleri ve aile sorumluluklarını yerine getirebilecekleri bir ücret/aylık almalarını sağlamak sosyal devletin görevidir.

İktidar, yandaş ve sarı sendikaları kullanarak memur ve emeklilerinin en haklı taleplerini geçiştirmekten vaz geçmelidir.

 

6772 SAYILI YASA DEĞİŞMELİ, MEMURLARA İLAVE TEDİYE ÖDENMELİDİR

 

4688 sayılı Yasada yer alan memurlara ikramiye hakkının ısrarla göz ardı edildiği, yandaş sendikaların bu konuyla ilgilenmedikleri, yetki el değiştirmediği sürece sorunun çözülmeyeceği de açıktır.

Kredilerden, vergi aflarından ve akla hayale gelmez istisna ve muafiyetlerden aralarında memurların da olduğu dar ve sabit gelirlilerin yararlanamadığı da açıktır.

Unutulmamalıdır ki, Devletin asli ve sürekli görevleri günün her saatinde, ülkenin en ücra köşesine kadar ve gerektiğinde canı pahasına kamu görevlileri tarafından yerine getirilmektedir.

Buna rağmen Devletin ayrımcılık yapmasının izahı yoktur.

Sayın Cumhurbaşkanının ve siyasi partilerin, memurların bu haklı talebine kulak vermelerini istiyoruz.

TBMM Genel Kurulunun çalışmalarını devam ettirdiği bu günlerde, 6772 sayılı Kanunda tek maddelik bir Kanun değişikliği ile işçi-memur ayrımcılığı kaldırılarak memur ve sözleşmeli kamu çalışanlarının ilave tediye (ikramiye) mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz.

 3 Milyon 500 bini aşkın memur ve sözleşmeli personel adına memurlara ikramiye talebimizi bir kez daha yineliyor, ikramiye hakkı hayata geçinceye kadar konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.” 

 

BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN BASIN BÜROSU

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | https://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2011 - 2023