Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 483 kez okundu. | Sendikamizdan Haberleri
Haberin Tarihi :   07 Haziran 2022 - 15:11

CUMHURBAŞKANININ 3600 AÇIKLAMASI: DAĞ FARE DOĞURDU.

Büyüt
Küçült
CUMHURBAŞKANININ 3600 AÇIKLAMASI: DAĞ FARE

 

CUMHURBAŞKANININ 3600 AÇIKLAMASI: DAĞ FARE DOĞURDU.

ORTADA HERHANGİ BİR METİN YOK.

CUMHURBAŞKANININ VE ÇALIŞMA BAKANININ AÇIKLAMALARI YETERSİZ

3600 MEMUR-SEN VE BAKANLIĞA BIRAKILACAK KADAR BASİT BİR KONU DEĞİL DEDİK; HAKLI ÇIKTIK.

MEMUR-SEN VE ÇALIŞMA BAKANLIĞI AÇIKLAMAYA ÇAĞRILMADI AMA SAHİPLENDİLER.

MEMURLAR ÜZGÜN, KIZGIN VE KIRGIN

Ek gösterge artışı; memurun hem almakta olduğu aylığı, hem emekli ikramiyesini, hem de emekli maaşında değişikliği etkilemektedir.

Ek gösterge değişiminde yıllardır süre gelen teamüllerin dışına çıkılması çalışma barışını bozmuş, açıkça ayrımcılık yapılmış, memurlar arasında kıskançlık ve düşmanlıklara yol açmıştır. Cumhurbaşkanınca söz verilen 4 gurubun dışında kalanlara aşağıdaki örneklerden anlaşılacağı gibi üvey evlat gözüyle bakılmış,  açıkça ayrımcılık yapılmıştır.

Tabir caizse dağ fare doğurmuştur.

ORTADA METİN YOK

Sayın Cumhurbaşkanının açıklamasının dışında ortada herhangi bir metin bulunmamaktadır.

Merdivenaltı sözleşme gereği Memur-Sen ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında yapıldığı veya yapılmadığı bir türlü anlaşılamayan toplantıların by-pass edildiği, her zaman olduğu gibi sözde tarafları çağırmaya bile gerek görülmeden, muhtemelen bilgi bile verilmeden  açıklama sayın Cumhurbaşkanı tarafından yapılmıştır.

3600 konusu bahsi geçen konfederasyon ve Bakanlığın MERDİVENALTI  pazarlıklarına bırakılacak kadar basit bir konu değildir.” demiştik.  Haklı çıktık.

Sözde yetkili  konfederasyon bir kez daha gerçek yüzünü göstermiş, üyelerini ve kamu görevlilerini açıkça peşkeş çekmiştir.

Buna rağmen ve fotoğrafta yer alamamaların ezikliği ile hala ar etmeden konuşan  ilgili Bakan ve Memur-Sen Genel Başkanının açıklamalarının ise hiçbir hükmü yoktur, sadece durumdan vazife çıkararak üyelerini ve kamuoyunu karşılarına alma pahasına desteklerini belirtilmişlerdir.

HERKESE 600 EK GÖSTERGE Mİ?

Kamuoyuna duyurulan ve Sayın Cumhurbaşkanının konuşmasında detayları anlaşılamayan açıklamaya göre bütün memurlara 600 ek gösterge artışı yapıldığı anlaşılmaktadır.

Aynı açıklamada önceden söz verilen meslek gruplarındaki (Polis, Hemşire, Din Görevlisi ve Öğretmen)  herkese (Eğitim düzeyinden farklılık dikkate alınmaksızın 1500 olana da 3600, 2200 olana da 3600, 3000 olana da 3600 ek gösterge) aynı oranda popülist bir yaklaşımla artış sağlandığı da anlaşılmaktadır.

Öğretmenlerin 3600 sorunu 3 Şubat 2022 tarih ve 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu ile çözüldüğü için şu andaki açıklamalar öğretmenleri ilgilendirmemektedir.

DAHA EŞİT OLANLAR DA VAR!

Her ne kadar Sayın Cumhurbaşkanı tarafından, eşit davranılarak herkese 600 ek gösterge verildiği açıklanmış ise de aynı açıklamada Genel Müdür Yardımcıları ile ilçe şube müdürlülerine daha eşit davranılarak (!) 600 yerine 800 ek gösterge verildiğinin açıklanması oldukça manidardır.

KİME NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Ek gösterge artışları çalışanlardan ziyade emekli olacakları ve emeklileri ilgilendirmektedir.

Bu çerçevede unvanlar bazında örneklersek;

30 yıllık hizmeti olan önlisans mezunu bir hemşire 2200 ek gösterge ile 5.471 TL emekli aylığı ve 197.258 TL emekli ikramiyesi alabilecek iken; ek göstergenin 3600’e yükseltilmesi  ile 6.861 TL emekli aylığı ve 247.407 TL emekli ikramiyesi alacaktır. Yani önlisans mezunu hemşirenin emekli aylığında 1.390 TL, emekli ikramiyesinde de 50.149 TL artış yapılmaktadır.

Sağlık Bilimleri Fakültesi mezunu ve 30 yıllık hizmeti olan bir hemşire ise ek göstergesi 3000 iken 5.627 TL emekli aylığı ve 202.908 TL emekli ikramiyesi alabilirken; ek gösterge artışı ile  6.861 TL emekli aylığı ve 247.407 TL emekli ikramiyesi alacaktır. Yani Sağlık Bilimleri Fakültesi mezunu hemşirenin emekli aylığında 1.234 TL, emekli ikramiyesinde de 44.499 TL artış yapılmaktadır.

30 yıllık hizmeti bulunan bir ilçe müdürü ek göstergesi  2200 iken 5.471 TL emekli aylığı ve 197.258 TL emekli ikramiyesi alabilirken; ek gösterge artışı ile 30 yıllık ilçe müdürü 5.627 TL emekli aylığı ve 202.908 TL emekli ikramiyesi alacaktır. Yani ilçe müdürünün emekli aylığında 156 TL, emekli ikramiyesinde de 5.650 TL artış yapılmaktadır.

30 yıllık hizmeti bulunan bir mühendis ek göstergesi 3600 iken 6.861 TL emekli aylığı ve 247.408 TL emekli ikramiyesi alabilirken; ek gösterge artışı ile 6.978 TL emekli aylığı ve 251.646 TL emekli ikramiyesi alacaktır. Yani mühendisin emekli aylığında 117 TL, emekli ikramiyesinde de 4.238 TL artış yapılmaktadır. 

30 yıllık hizmetli (yardımcı hizmetler sınıfı) ek göstergesi bulunmazken 4.481 TL emekli aylığı ve 161.587 TL emekli ikramiyesi alabilirken; 600 puan ek gösterge verilmesi ile 4.598 TL emekli aylığı ve 165.826 TL emekli ikramiyesi alacaktır. Yani hizmetlinin emekli aylığında 117 TL, emekli ikramiyesinde de 4.239 TL artış yapılmaktadır.

Adı sayılmayan meslek ve sınıfların durumlarını aynı ek gösterge rakamları üzerinden değerlendirmek mümkündür.

Görüldüğü gibi ek gösterge ile ilgili 2200, 3600, 4800 ve 5400 gibi köşe taşlarının dışında arada kalan rakamlar çalışanlara örneğin ancak 117 TL gibi sembolik artış sağlarken, köşe taşlarından yararlanan  personele yüksek miktarlarda ödeme sağlamaktadır.

NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Söz konusu düzenlemenin, TBMM’de kabulünden sonra 15 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilmiştir.

Unutmamak gerekir ki, bu düzenleme çalışanların çalışırken değil emekliliklerinde iyileştirme sağlamaktadır.

BAZI SINIFLARA DÜŞMANLIK MI VAR?

3600 konusu gündeme geldiği andan itibaren kapalı kapılar ardında yardımcı hizmetler, genel idari hizmetler ve teknik hizmetler sınıfı düşmanlığı yapıldığını, başta Memur-Sen olmak üzere bazı konfederasyonların buna çanak tuttuğunu biliyoruz.

NE İSTİYORUZ?

Sonuç olarak bu konu Kanun Teklifi olarak TBMM’ne gönderilecek, son söz orada söylenecektir. Sendikalar da son sözlerini orada söyleyeceklerdir. Bağımsız Yapı-İmar-Sen olarak talebimiz nettir:

-        En düşük memur aylığı “YOKSULLUK SINIRI”ndan başlamalıdır.

-        Bu miktarın üzerinde her memurun omuzlarına yüklenen teknik, ekonomik, hukuki ve mali sorumluluk ile eğitim düzeyi ve diğer özellikler dikkate alınarak ve aylık bağlama oranlarını buna göre düzenleyerek yeni bir maaş yelpazesi oluşturulmalıdır.

-        Emekli keseneği matrahına eklenecek en yüksek devlet memuru aylığına uygulanacak oranlar en düşük ek gösterge için 75’ten başlamalı ve kademeli olarak tüm meslek ve sınıfları kapsamalıdır.

Bağımsız Yapı-İmar Sen olarak her süreçte konunun takipçisi olacağımız bilinmelidir.

 

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | https://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2011 - 2023