Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil

Bu haber 929 kez okundu. | Sendikamizdan Haberleri
Haberin Tarihi :   12 Mart 2019 - 15:53

DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE SORUNLARI SAYMAK BİLE BİR GÜNE SIĞMIYOR.

Büyüt
Küçült
DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE SORUNLARI SAYMAK BİLE BİR GÜNE

DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE SORUNLARI SAYMAK BİLE BİR GÜNE SIĞMIYOR.


BASK  ve Bağımsız Yapı-İmar Sen  Genel Başkanı  Bayram  ZENGİN, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle  yayınladığı mesajda; Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yapılan açıklama ve bir güne sığdırılan etkinliklerle,  çözüm  aramak ve bulmak bir yana,  kadınların sorunlarını bile sıralamanın mümkün olmadığını, dahası bu başlık altında yapılacak çalışmaların diğer toplumsal sorunlardan ayrılamayacak kadar karmaşık yapı arz ettiğini belirterek geniş kapsamlı strateji ve buna bağlı eylem planına ihtiyaç olduğunu belirtti.

BASK ve Bağımsız Yapı-İmar Sen  Genel Başkanı Bayram ZENGİN, mesajında şöyle dedi:

Devasa sorunlar içerisinde kaybolan kadınların her yıl 8 Martta gönüllerini almak, hamasi nutuklarla günü geçiştirmek yerine, sosyal ve iş hayatları üzerinden kadınları anlamaya çalışmak, var olan sorunlara çözüm üretmek gerekir.

Gelişmekte olan ya da gelişmemiş ülkelere has bir durum kadın istismarıdır. Emeği ile, bedeni ile, toplumsal ve siyasi anlamda sürekli çekiştirilen ve sömürülen hep kadınlardır. Asıl soru “Ülkemizi çağdaş ülkeler seviyesine taşımamızdaki engeli kaldırmaya ne kadar istekliyiz?” sorusudur.

Ekonomik krizlerin faturası bile önce kadınlara çıkarılmaktadır. İşten ilk çıkarılacaklar arasında veya  ucuz iş gücü aranan yerlerde kadınlara öncelik verilmesi utanılacak bir durumdur.

KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMA ORANI VE EĞİTİM SÜRESİ ERKEK ÇOCUKLARIN ALTINDA

Orta ve alt gelir seviyesindeki ailelerin kız çocuklarındaki okullaşma oranları, eğitim süresindeki ortalamalar erkek çocukların altındadır.

Geçim sıkıntısı yaşayan ailelerde eğitime devam etmesine karar verilen çocuk genellikle erkektir. Bu kararda gelenekler ve muhafazakarlık kadar eğitime ulaşmanın fiziksel güçlüğü, taşımalı/yatılı eğitimin güçlüğü de etkili olabilmektedir. 

ÜLKEMİZDEKİ MÜLTECİLER ARASINDA DA KADIN SORUNU YÜKSELİYOR

Ülkemizde sayıları giderek artan mülteciler arasında kadın ve çocuk nüfusun yaşadığı sorunlar hakkında ayrıntılı bir veriye sahip değiliz ancak yaşanan dramlar her gün gözümüzün önünde cereyan etmektedir.

Kayıt dışı çalışan- çalıştırılan kadınlar yanında ikinci eş olmaya, fuhuş yapmaya zorlanan, çocuk yaşta evlendirilenler sıradan olaylar haline gelmiştir. Sağlıksız koşullarda bedenini ve çocuklarını korumaya çalışan kadın mülteciler sorunu yalnızca ülkemizin değil tüm insanlığın, dünyanın sorunudur. Koruyamadığımız, eğitemediğimiz her çocuk mülteci de gelecekte birlikte yaşayacağımız nice sorunun işaretidir.

KADINLARIN KARİYER SAHİBİ OLMALARI ÖNÜNDE YIĞINLA ENGEL VAR

Bir şekilde eğitim almış, meslekli kadınlar istihdam noktasında erkekler ile adil koşullarda yarışmamaktadır.

Özel sektörde “kadınca bir iş sayılmayan” pozisyonlar için personel tercihinde cinsiyet önemli bir ayrımdır. İş sahibi olabilen kadının görevde yükselmesi, yönetici olması önünde hukuki değilse de hala psikolojik engeller vardır. Kamuda yönetici sınıftaki kadınlarımızın sayısına bakmak bile cinsiyet ayrımcılığı sorunumuz hakkında fikir verecektir.

Toplumsal cinsiyet eşitliği indeksinde Türkiye “çok düşük” seviyede, geri kalmış ülkelerle aynı ligdedir. Çalışan kadınlarımızın yarıya yakını tarım ve hayvancılık gibi özel bir eğitim gerektirmeyen işlerde beden gücüyle yer bulmaktadır. Aynı işi yapan kadın ve erkeklerin gelirleri arasındaki fark ise neredeyse 1/3’tür. Yapılan araştırmalara göre; çalışmıyor tabir ettiğimiz ev kadınlarının ev ve çocuklarla ilgili sorumluluklarda Avrupa’daki hemcinslerine göre ağır işçi sayıldıkları anlaşılmaktadır.

KADINLAR ŞİDDET VE İSTİSMAR MAĞDURU

Eğitimde, istihdamda, kariyer sistemimizde ve hatta siyasette erkeğin gerisinde bırakılmış olan kadınımız aynı zamanda şiddetin ve istismarın daimi mağdurudur. OHAL dönemi içinde de artan ivmesini sürdüren kadına yönelik şiddet raporlarına göre son 1 yılda 400’ün üzerinde kadın öldürüldü, yüzlerce kadın tecavüz ve cinsel istismara uğradı.  Şahit yazılmayalım” diye susulanlar, “rezil olmayalım” diye şikayetçi olunmayan suçların boyutunu ise asla bilinmeyecektir.

KADINLAR, SADECE YASALAR ÖNÜNDE DEĞİL REEL YAŞAMDA DA EŞİTLİK İSTİYOR

1977 Yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından, 1984 Yılından bu yana da ülkemizde çeşitli örgütlerce Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmakta olan 8 Mart; yalnızca çalışan kadınlar için değil tüm kadınlar, en çok da erkekler için bir farkındalık günüdür. Kadınlar aynı dünyayı paylaştıkları erkeklerle yasalar önünde olduğu kadar reel yaşamda da eş ve eşit olmak istemektedir.

Vaat edilen cennete kavuşmak için illa ölünmesi gerekmemeli, bu hayatı cennete çevirmek için bir şeyler yapılmalıdır.

KADINLAR KARAR MEKANİZMALARINDA YOK

Kadınların karar alma mekanizmalarına katılımı hala düşük ve Türkiye’ye yakışmayacak düzeydedir. Pozitif ayrımcılıkla siyasette günü kurtarmak da mümkün olmamaktadır. Milletvekili kotası kadın vekillerin sayısını artırsa da Hükumette tek bir bayan bakana karşılık örneğin valiler, kaymakamlar, belediye başkanları arasındaki kadın oranı yüzdeye girmeyecek kadar düşüktür.

15 Bakandan sadece 2’si, halen 595 milletvekilinin 104’ü kadındır.

İşin acı yanı, yüzde 40’lık desteğe rağmen birçok emek örgütünün, o arada sendika ve konfederasyonun karar mekanizmalarında kadınlara yer verilmemektedir.

Aynı şeyleri kamu ve özel sektör için de söylemek mümkündür.

 

KADINLARA SESLENİYORUZ: BEKLEMEYİN MÜCADELE EDİN!

Sorunun çözümü kamu politikalarına bağlı olduğu kadar, kadının aile hayatı ile sosyal, ekonomik ve siyasi alandaki rolüne ilişkin toplumsal zihniyetin kadın-erkek eşitliği yönünde geliştirilmesine de bağlıdır.

Her gün basına yansıyan bir kadın cinayetinin, bir tecavüzün, bir cinsel istismarın gerçekleşmiş olması, zihniyet değişiminin ne kadar gerekli olduğunu göstermektedir.

Sorunun yasal tedbirlerle çözüme kavuşturulması zordur. Bu nedenle kamu otoritesinin, siyasi partilerin ve STK’ların  yanı sıra bizzat kadınların  sızlanmayı bırakarak mücadelenin içinde aktif olarak yer alması gerekir.

Ve unutmamalıdır ki, kadınlar sadece toplumun yarısı değil, hayatın yarısı ve toplumun ana kurucu ögesidir

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü bu düşüncelerle kutlarken; kadınları yaşanabilir bir dünya için mücadele etmeye çağırıyorum.

BASK/BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN  BASIN BÜROSU

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/BASK http://www.becsen.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK
...
"Bağımsız Yapı ve İmar Çalışanları Sendikası-BAĞIMSIZ YAPI-İMAR SEN | http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2009 - 2021